[סרט] Zootopia

נכתב במקור ע"י Otoshigami בתאריך 01.10.17

לפני שנים רבות, סבלתי מגזענות.
גדלתי בסביבה בה העדה היא האופן הראשון בו אתה נשפט, והוקעתי בשל היותי נראה נבדל.
עם הזמן יצאתי החוצה לעיר חדשה, ואף בה נשפטתי על פי מוצאי.
התרגלתי למציאות חיים תחת דעות קדומות, כי הרי טבע פנימי ומושרש מאבותיי אי אפשר לשנות… הלא כן?

זוטופיה – Zootopia

2016 | אנימציה, הרפתקאות, קומדיה, משפחה | 8.0 [IMDB]
וולט דיסני | בימוי: בירון האוורד, ריץ' מור | ראשיים:​ ג'יניפר גודווין, ג'ייסון בייטמן

בעולם שבו חיות התפתחו, עברו את שלב הפרא ולמדו להסתדר מין עם רעהו, טורף עם צמחוני, זאב עם כבש – התפתחה עיר אוטופית בשם 'זוטופיה'.
העיר שוקקת החיים מקבלת בברכה כל סוג של בעל חיים הנכנס בחיקה, ואינה מפלה בין דוב אימתני לאוגר חמדמד – כולם שווים בזוטופיה, כולם מסתדרים בזוטופיה.
כשמה כן היא – אוטופיה לחיות. או כך לפחות נראים הדברים על פני השטח…

עלילת הסרט 'זוטופיה' (ידוע גם כ'זוטופוליס') עוקבת אחר ג'ודי הופס, ארנבת קטנה ונחושה בעלת חוש צדק מפותח, שיצאה מביתה השקט והשלו שבחורשת הארנבים הכפרית במטרה להיכנס לתפקיד שאף אחד מבני מינה השבריריים לא נכנס עד כה – שוטרת בעיר הגדולה זוטופיה. כשכולם מסביבה טוענים שאין לה סיכוי, ושמעולם לא הייתה ארנבת במשטרה המלאה בחיות בגודל של ביתה, כשהוריה מודאגים לשלומה ומייחלים ליום שבו תפרוש ותחליט להמשיך את חייה לצד ערוגת הגזרים – היא נלחמת בשיניים (הקדמיות) כדי להגשים את חלומה, את החלום לעשות שינוי חיובי בחיי תושבי זוטופיה. למרות האימונים המפרכים, היא מנסה שוב ושוב עד שהיא צולחת אותם, ומתחילה את יומה הראשון בתפקידה המיוחל…. רק כדי לקבל סטירת לחי מצלצלת מהמציאות, ולגלות שהחיים במשטרה הם לא בדיוק מה שהיא ציפתה, ולא נראה שהנחישות או האידאלים אליהם היא שואפת יהיו הדבר הראשון שהיא תיישם עם לבישת המדים.
ג'ודי הקטנה שלנו הופכת לבדיחת מחלקת השוטרים, ובעוד ארבע-עשרה חיות נעדרות מביתן ולאיש אין קצה חוט, מפקד התחנה הקשוח שולח אותה לעשות את הדבר שהכי מתאים לדעתו לארנבת קטנה ושברירית – חלוקת דוחות חניה.
מאוכזבת, נכנעת ג'ודי למשימה המשעממת שמשנה את חייה, המשימה בה דרכה מצטלבת עם שועל ערמומי וחלקלק בשם ניק ווילד, שכברכת שלום לחיי העיר הוא מטיח בה את כל הזבל שיש למציאות להציע, ומנפץ כל אידאל ואידאל שהיא האמינה וחיה לפיו – "שועל הוא שועל ודרכו לשקר ולרמות, ארנב הוא ארנב ודרכו לעבוד בשדות. מילים יפות ורצונות לא ישנו את החיה שבפנים."
האם הוא צודק?
את זה שניהם יגלו במהלך החקירה אחר מיקומם של ארבע עשרה החיות הנעדרות… ולא בדרך הקלה.

הסרט 'זוטופיה' הוא לא סרט מרדף משטרתי מבריק. אין בו קרב מוחות מהפכני, ואפשר לומר שלג'ודי יש הרבה הרבה יותר מזל משכל. היא נחושה, אבל לומר שנחישות מבטיחה כזאת הצלחה זה סימבוליזם, מהערכים שהסרט בא להעביר. לא, הצ'ארם של הסרט הוא לא במהלך החקירה הלא-גאוני, אלא באופן שבו הוא מציג את החברה. אמנם זה לא קונספט חדש בעולם הסרטים, ובטח שלא בקרב קהילת אנימה, אבל הוא בהחלט לא משהו שרואים בכל יום בסרטי משפחה של דיסני.
הסרט לא מפחד למתוח ביקורות, החל מהרעיון המרכזי בו שעוסק בשאלה של איך אנחנו רואים את האדם שמולנו, ועד כמה אנחנו מייחסים חשיבות לדעות קדומות למרות האופן הנעים בו אנחנו מדברים כלפי קרבנות-הדעה הקדומה, דרך האופן שבו חיי העיר הגדולה הזוהרים-לכאורה מתגלים כרקובים מיסודם, המשטרה כמקום עבודה שלאיש אינו אכפת מהצדק, עולם המאפיה בעל הכבוד ההפכפך והמפוקפק, ואפילו האופן שבו הבירוקרטיה 'לוקחת את הזמן' בביצוע הפעולות בשעת דוחק (דבר שמיוצג בצורה משעשעת ומציאותית למדי באמצעות 'עצלנים' איטיים להחריד כפקידים).
אפשר לומר שחברה אוטופית של חיות היא כבר ביקורת בפני עצמה.

אה, כן, שכחתי גם לציין שהסרט משעשע למדי. הסרט יודע לרסק לארנבת מסכנה את החלומות בפרצוף, ובכל זאת לעשות את זה בהומור קליל שישאיר אתכם בתהייה אם לצחוק או לבכות (וכנראה שלצחוק, הרי ברור שהארנבת מתעודדת ומוכיחה שהאידאל חזק יותר מהמציאות).  כפי שאמרתי, הרבה דפקטים בחברה מוצגים בצורה משעשעת שגורמת לנו לצחוק על איך שאנחנו נראים… בעיקר כי זה נכון.
המסע שעוברים ג'ודי וניק בעקבות האמת שמאחורי החיות הנעדרות הוא מרדף מותח וגדוש הרפתקאות, אם כי לרוב יד המזל מוליכה אותו. לא אשקר שנהניתי מהברקות חדות עין מצד שניהם פה ושם, והתחמקויות אלגנטיות ממצבים לא נעימים שם ופה, אבל כשאתם רגילים לאנימות פסיכולוגיות מהפכניות, הסוג הזה של ההרפתקאות הופך למשחק ילדים. אם כי אני מאמין שכל אחד ימצא בו הנאה, שעשוע ומתח, כל אחד לטעמו ולגופו.

אציין לשבח גם את הויזואליות של הסרט. העיר זוטופיה פורסת לפנינו שטחים מגוונים מאוד של אזורי מחיה אקזוטיים. יערות גשם (שבינינו, לא נשקים ממטר השמים), טונדרות קפואות, סוונות ואזורים עירוניים, הכל בטוב טעם וגיוון נעים לעין. פסקול מעולם לא היה הצד החזק שלי, אך אציין (כנראה שלא לטובה) שלא כולל שיר הסיום, הסרט מכיל שיר אחד במהלכו, בשעה שג'ודי הקטנה עוברת בפה פעור על פני נופי העיר בפעם הראשונה. תוכן השיר מייצג די יפה את אחד הרעיונות היפים בסרט, אבל אשאיר זאת לשיפוטכם. מה שכן, אנו זוכים לשמוע בשירים האלו את קולה של שאקירה, המדבבת אף היא כוכבת עיזה פציפיסטית שמהווה אתנחתא קומית כמה וכמה פעמים בתחנת המשטרה השחוקה והזועפת.

הסרט כמובן לא חף מבעיות. בתור צופי אנימה ותיקים, ואני מניח שצופי דיסני ותיקים עוד יותר, נמצא לא מעט קלישאות וקטעים שאנו יכולים לנבא את עתידם. לעיתים הרגשתי שהיו קטעים שפשוט חלפו מהר מדי וציפו ממני להתעשת לכמה רגעים כדי להבין מה קרה או ליתר דיוק כמה קרה בטווח של דקה. אם כי אומר שאלו קטעים בודדים, והחוויה הכללית שלי מרובו הגדול של הסרט הייתה זורמת ומהנה.

לא צחקתי בפסקת הפתיחה שלי. מצאתי את עצמי מזדהה עם הכאב של ניק כ'טורף רע' לא מעט פעמים. מצאתי את עצמי בחיי מסומן ומואשם בפשעים שלא ביצעתי בהיותי נשפט על פי המוצא ממנו הגיעו סבי וסבתי. מצאתי את עצמי נותן דין וחשבון אפילו על הכללה על רקע מגדרי.
הסרט גרם לי לתהות עד כמה אנחנו באמת רואים בצורה שווה כל אדם ואדם, ועד כמה אנחנו נאמנים לפינו. גם ג'ודי הייתה בטוחה שהיא לא שופטת את ידידה התומך, אך ברגע של חוסר תשומת לב, תת-המודע שלה הזכיר לה בדיוק מה היא חושבת על שועלים מרושעים ברגע שידה נשלחה באופן אינסטינקטיבי לתרסיס 'מגרש השועלים' שקיבלה מהוריה, ארנבים שגם לא אוחזים בדעה ידידותית כלפי הטורפים בעלי הזנב העבה.
אמנם, ג'ודי מתפתחת לא מעט בסרט, ומתגברת על מכשולים בהשקפה וביכולת, ומלמדת אותנו שאין דבר העומד בפני הרצון, ואין זה נכון ליפול למקום שהחברה רוצה שניפול אליו. אנחנו קובעים את מקומנו, אנחנו קובעים את השפעתנו, ואף אחד לא יכול לשפוט אותנו על פי דברים שהם מעבר לערכים שיצרנו לעצמנו. ג'ודי נלחמת במציאות מכוערת, נלחמת – וגם מנצחת. תהיה זו השקפה עקומה, חברות מפולגת, או חקירה בלתי אפשרית, אם נלחמים על משהו – משיגים אותו בסוף.

מדובר בסרט קומי ומהנה, שטומן בחובו המון מסר לחיינו אנו אם רק שמים לב אליו, ואני חושב שהוא שווה את השעה-וחצי של כל אחד מכם. גם של האליטיסטים מבינכם שסרטי משפחה של דיסני על חיות אנושיות זה לא לרמה שלהם, אם תבואו בגישה נכונה – תהנו מסרט טוב עם לא מעט מוסר השכל מאחוריו.
ולכו תדעו, אולי תחשבו פעמיים על נושא הדעות הקדומות גם בינכם לבין עצמכם? אם כן, אני את שלי עשיתי.

יתרונות
– מלא בביקורות ומסרים שלא נוגעים בהם בדרך כלל בסרטים מהסוג הזה.
– מהנה ומשעשע.
– הטיפוס הזה כראש מאפיה.

חסרונות
– לעתים מהיר מדי וקופץ בסצנות.
– מכיל חוסר היגיון בכיאוגרפיית החקירה וקלישאות מזל רבות.
– הטיפוס הזה כראש המשטרה.

קריאה נעימה! ^^

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *